114
856777

MATTA, "Katarina, grön", flossa, 238 x 208 cm, signerad AB MMF BN

Utropspris
70 000 - 100 000 SEK
6 180 - 8 830 EUR
6 450 - 9 210 USD
Klubbat pris
70 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1955. (Ovanlig).

Obetydligt slitage, något smutsig, fläckar, obetydliga skador. Baksidan med klösmärken, långsidorna med smärre trampveck, kortsidorna med smärre skador, fransar saknas.

Jämför Mattor och vävnader - Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson, Marianne Richter, Ann-Mari Forsberg, Båstad 1956, plansch sid 18; Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch 53.

Ett exemplar tillverkades till Storkyrkan, Stockholm.