115
857937

MATTA, "Bäckahästen", tät rölakan, 309 x 196,5 cm, signerad MMF

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris
50 000 SEK

(Märta Måås-Fjetterström). Komponerad före 1918. Märta Måås-Fjetterström komponerade mönstret under sin tid i Vittsjö 1916-19.

Något slitage, fläckar, smärre skador och lagningar. Senare fransar.

Proveniens

Köpt ny av nuvarande ägarens föräldrar.

Bäckahästen finns i Nationalmuseets samlingar.