116
858502

MATTA, "Ljusa mattan", rölakan, 284,5 x 203,5 cm, signerad MMF

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 660 - 3 550 EUR
2 780 - 3 700 USD
Klubbat pris
38 000 SEK

(Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1928. Tillverkad före 1942.

Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar, skador och lagningar. Senare fransar, några saknas.