117
858503

MATTA, "Bruna heden", rölakan, 306 x 204 cm, signerad MMF

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
34 000 SEK

(Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1931. Tillverkad före 1942.

Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, fläckar, smärre lagningar. Senare fransar.

Jämför Märta Måås-Fjetterström och verkstaden i Båstad, Stockholm 1951, plansch sid 6; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 66-69.