12
813351

SKÅP, ett par, tillskrivna Gottlieb Iwersson (mästare i Stockholm 1778-1813). Sengustavianska, omkring år 1790.

Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
26 500 - 35 300 EUR
27 600 - 36 800 USD
Klubbat pris
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Halvrunda. Välvd dörr framför hyllplan. Fanerade med mahogny. Kannelerade lisener, hörn och ben. Listverk, palmettbeslag och lejonmaskaroner av förgylld mässing. Profilerade skivor av italiensk vit marmor. Längd 88, bredd 50,5, höjd 80 cm. Nyckel finns.

En skiva lagad, marmornagg, torksprickor.

Tilläggslista

Exportförbud

Proveniens

Bengt Johanssons samlingar.
Sålda på auktionen efter honom, 8-9 april 1964, katalognummer 8.
Sålda på Bukowskis våren 1988, auktion 458, katalognummer 549.

Håkan Groth, Nyklassicismen i Sverige, Svenska inredningar och möbler 1770-1850, 1990, ett av auktionens skåp avbildat sid. 210, nr 33.

Liknande låga skåp med välvda dörrar framför hyllplan var ämnande till matsalen i Frankrike på 1700-talet. Möjligtvis har auktionens skåp haft samma funktion. De förekommer sällan i Sverige, men visar hur kunnigt svenska mästare kunde ta upp det franska modet. Skåpens avancerade utförande och de karakteristiska marmorskivornas profiler talar för att Gottlieb Iwersson (mästare i Stockholm 1778-1813) är mästaren bakom skåpen. Han var vid sidan av Georg Haupt en av den gustavianska tidens skickligaste möbelsnickare. Iwersson blev förutom sina höggustavianska möbler med rika inläggningar, känd för att tillverka sengustavianska möbler i mahogny med väl avvägda proportioner.