777488

135. En servis tillverkad av Meissen, "Tusen och en natt", 1900-tal.

(44 delar).

Bestående av 12 tallrikar, 12 assietter, 12 djupa tallrikar, en såsskål, två skålar, en skål, två uppläggningsfat, två uppläggningsfat. Målad polykrom och förgylld dekor.(44)

Följerätt
Nej
Proveniens

Designed by: Heinz Werner (b. 1928) in 1973. The exclusive decor ‘Arabian Nights’ is one of the most costly designs by Meissen in modern times, a recurring theme in the fantastic world of fairy tales.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK/3 086 - 4 115 EUR
Klubbat pris
58 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Kontakta ansvarig katalogiserare

Cecilia Nordström

Cecilia Nordström
Ansvarig specialist Asiatisk keramik och konsthantverk

+46 (0)739 40 08 02
cecilia.nordstrom@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto