777488

135. En servis tillverkad av Meissen, "Tusen och en natt", 1900-tal. (44 delar).

Bestående av 12 tallrikar, 12 assietter, 12 djupa tallrikar, en såsskål, två skålar, en skål, två uppläggningsfat, två uppläggningsfat. Målad polykrom och förgylld dekor.(44)

Följerätt
Nej
Proveniens

Designed by: Heinz Werner (b. 1928) in 1973. The exclusive decor ‘Arabian Nights’ is one of the most costly designs by Meissen in modern times, a recurring theme in the fantastic world of fairy tales.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK / 3 086 - 4 115 EUR
Klubbat pris
58 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Cecilia Nordström

Cecilia Nordström
Ansvarig specialist Asiatisk keramik och konsthantverk

+46 (0)739 40 08 02
cecilia.nordstrom@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto