135
777488

En servis tillverkad av Meissen, "Tusen och en natt", 1900-tal. (44 delar)

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 740 - 3 660 EUR
2 890 - 3 850 USD
Klubbat pris
58 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Bestående av 12 tallrikar, 12 assietter, 12 djupa tallrikar, en såsskål, två skålar, en skål, två uppläggningsfat, två uppläggningsfat. Målad polykrom och förgylld dekor.(44)

Proveniens

Designed by: Heinz Werner (b. 1928) in 1973. The exclusive decor ‘Arabian Nights’ is one of the most costly designs by Meissen in modern times, a recurring theme in the fantastic world of fairy tales.