162
791832

Öyvind Fahlström

(Sverige, 1928-1976)
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 300 - 17 700 EUR
13 900 - 18 500 USD
Klubbat pris
480 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Öyvind Fahlström
(Sverige, 1928-1976)

"Stegar", 1961

Signerad Öyvind Fahlström och daterad 1961. Anteckningar a tergo är ej utförda av konstnären och felaktiga. Tempera, emaljfärg, tusch och collage på duk 33 x 42 cm.

Tilläggslista

"

Proveniens

Galerie Daniel Cordier, Paris.
Privatsamling Sverige.
Bukowskis, november 2002, katnr 352

Galerie Bel'Art, "Öyvind Fahlström - verk 1950-1976", 2003, kat nr 10, avbildad i katalogen.
Mjellby konstmuseum, "Med världen som spelplan - Öyvind Fahlström", 3 juni - 16 september 2007.

I Öyvind Fahlströms egen verkförteckning som Stegar, utförd i januari, 1961.

Mjellby konstmuseum, "Med världen som spelplan - Öyvind Fahlström", 3 juni - 16 september 2007, utställningskatalog, avbildad sid 49.