853225

163. ALEXANDER CALDER, "Grass".

Signerad Calder och daterad -73. Gouache och tusch på papper 74 x 109 cm.

Följerätt
Nej
Proveniens

Galerie Maeght, Paris.
Galerie Bel Art, Stockholm.
Auktion Skandia 1978.

Utropspris
400 000 - 600 000 SEK/41 152 - 61 728 EUR
Slutpris (inkl. köparprovision)
931 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Tilläggslista

Titel "Grass". Gouache och tusch. Verket är registrerat med arkivnr A28213 hos Calder Foundation, New York.

Övrigt

Verket är registrerat med arkivnr A28213 hos Calder Foundation, New York.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Lena Rydén

Lena Rydén
Specialist modern konst, grafik

+46 (0)8 32 64 33
lena.ryden@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Bli kund