165
852887

"Électricité - Dix rayogrammes de Man Ray et un texte de Pierre Bost", 1931

Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
22 100 - 26 500 EUR
23 000 - 27 600 USD
Klubbat pris

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57

Mapp med tio heliogravyrer efter original rayogram (photogram) signerade i negativet monterade på separata pappersark och förvarade i individuella skyddspapper. 26 x 20,5 cm, bladstorlek 37,4 x 27,6 cm. Utgiven av La Compagnie Parisienne de Distribution d'Électricité 1931. Upplaga 500. Textsida med dedikation "A Madame et Mr Steinert cordialement Man Ray". Ytterligare en dedikation på mappens baksida "To Grace Frisby [otydligt] cordially Man Ray 11 Dec. 1931."

Tilläggslista

Följerätt (d)

Proveniens

Kurt (författare och kulturjournalist specialiserad på fotografi) och hans fru Yrsa Bergengren (konstnär), Stockholm.

Få konstnärsskap är så mytomspunna som Man Rays. Hans egentliga namn var Emmanuel Radnitzky, en rysk-judisk immigrant i USA som vid 22 års ålder skapade sig en helt ny identitet. Han bytte namn och samtidigt föddes konstnären och varumärket Man Ray. Han var en konceptuell konstnär som hela tiden drevs av en stor nyfikenhet och experimentlusta. Man Ray utvecklade och förändrade sin konst och sin identitet under hela sitt liv, omöjlig att placera i ett fack. Hans otroliga kreativitet tog sig uttryck i en mängd olika tekniker -måleri, fotografi, collage, skulptur, assemblage, film, formgivning – alla material hade samma värde och det var idén som avgjorde valet av teknik.
Man Rays möte med Marcel Duchamp och dadaismen i New York på 1910-talet påverkade honom starkt. Dadaismens konst var banbrytande genom sin respektlöshet och ifrågasättande av moraliska och politiska normer. Man Ray ifrågasatte konstnärens roll och bytte ständigt riktning vilket vid flera tillfällen förvirrade hans publik och upprörde kritikerna. Han befann sig alltid i händelsernas centrum och hade ett fantastiskt kontaktnät bestående av den tidens mest kreativa konstnärer, modeskapare, musiker, poeter m.fl
Man Rays och hans samarbetspartners insats som förnyare av fotografiet som konstform kan inte överskattas och flera av hans verk har nått ikonstatus. Trots detta såg han inte sig själv som fotograf utan som fri konstnär. Man Rays bilder kännetecknas av en rå enkelhet. Flera avbildar nakna kvinnokroppar och har sexuella, ibland rent av pornografiska undertoner. Han såg fotografiet som ett råmaterial så ibland skar han sönder dem och använde bilder eller detaljer i assemblage och andra verk. Ett av hans signum är Rayogrammet, ett fotogram där han belyste föremål direkt på ljuskänsligt fotografiskt papper vilket ger en negativ skuggbild av föremålet. Man Ray betraktade detta som fotografi i sin renaste form.
1931 är han bosatt i Paris och får i uppdrag från ett elbolag, La Compagnie Parisienne de Distribution d'Électricité (CPDE), att skapa bilder som de ska använda i en kampanj för att främja användningen av elektricitet i hushållen. Man Ray skapar då tio fantastiska rayogram där han använder sig av olika föremål som symboliserar elektricitet och energi – glödlampa, sladdar, strykjärn och en fläkt. På ett nyskapande, intressant och estetiskt sätt fångar han elektricitetens alla användningsområden, han lyckas till och med göra det sensuellt.
CPDE gav ut mappen ”Électricité” i en upplaga på 500 ex, där rayogrammen återgavs som heliogravyrer, för att dela ut till sina bästa kunder. Detta exemplar är i mycket bra skick och signerat och dedikerat av Man Ray på två ställen. Mappen har tillhört Kurt (författare och kulturjournalist specialiserad på fotografi) och Yrsa Bergengren (konstnär).

läs mer