Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
166
791820

Otto G Carlsund

(Sverige, 1897-1948)
Utropspris
4 000 000 - 5 000 000 SEK
388 000 - 484 000 EUR
443 000 - 554 000 USD
Klubbat pris
7 500 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Senior specialist konst
+46 (0)707 78 35 71
Otto G Carlsund
(Sverige, 1897-1948)

"Brun maskinist" (L'Operateur brun)

Signerad O.C. och daterad 26. Ripolin och olja på pannå, 123 x 55,5 cm. Av konstnären utförd ram, 130 x 65 cm.

Proveniens

Fernand Rivers, Paris, köpt direkt av konstnären 1927.
Georges Dorival, Paris.
Georges Dorivals släktingar, såld Hôtel des ventes de Monte Carlo den 14 december 2012.

Galleria Milano, "Il ondo della Non-Oggettività 1924-1939"15 oktober - 15 november, 1971, avbildad i katalogen sid 51.
Galerie Bel'Art, Stockholm, april-maj 2013, "Rummets förvandling".

Konstnär

läs mer