10163570 bukobject
  • 10163570 thumb
  • 10185343 thumb
  • 10185344 thumb
  • 10185284 thumb
  • 10185345 thumb
791820

166. OTTO G CARLSUND, "Brun maskinist" (L'Operateur brun).

Signerad O.C. och daterad 26. Ripolin och olja på pannå, 123 x 55,5 cm. Av konstnären utförd ram, 130 x 65 cm.

Följerätt
Ja
Proveniens

Fernand Rivers, Paris, köpt direkt av konstnären 1927.
Georges Dorival, Paris.
Georges Dorivals släktingar, såld Hôtel des ventes de Monte Carlo den 14 december 2012.

Utropspris
4 000 000 - 5 000 000 SEK/411 522 - 514 403 EUR
Slutpris (inkl. köparprovision)
9 284 010 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Galleria Milano, "Il ondo della Non-Oggettività 1924-1939"15 oktober - 15 november, 1971, avbildad i katalogen sid 51.
Galerie Bel'Art, Stockholm, april-maj 2013, "Rummets förvandling".

Kontakta ansvarig katalogiserare

Lena Rydén

Lena Rydén
Specialist modern konst, grafik

+46 (0)8 32 64 33
lena.ryden@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Bli kund