166
791820

Otto G Carlsund

(Sverige, 1897-1948)
Utropspris
4 000 000 - 5 000 000 SEK
353 000 - 441 000 EUR
368 000 - 460 000 USD
Klubbat pris
7 500 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Otto G Carlsund
(Sverige, 1897-1948)

"Brun maskinist" (L'Operateur brun)

Signerad O.C. och daterad 26. Ripolin och olja på pannå, 123 x 55,5 cm. Av konstnären utförd ram, 130 x 65 cm.

Proveniens

Fernand Rivers, Paris, köpt direkt av konstnären 1927.
Georges Dorival, Paris.
Georges Dorivals släktingar, såld Hôtel des ventes de Monte Carlo den 14 december 2012.

Galleria Milano, "Il ondo della Non-Oggettività 1924-1939"15 oktober - 15 november, 1971, avbildad i katalogen sid 51.
Galerie Bel'Art, Stockholm, april-maj 2013, "Rummets förvandling".

Konstnär

läs mer