280
838555

Elias Martin

(Sverige, 1739-1818)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Elias Martin
(Sverige, 1739-1818)

ELIAS MARTIN, olja på duk, osignerad.

"Jacob som Profet kallade sine söner och förutsäger deras tillkommande kall i framtiden....". Duk uppklistrad på pannå 78 x 103.

Ytsmuts, krackelyr, strödda skrapmärken och retuscher.

Proveniens

Kapten Ernst Malmberg, Vrå gård, Uppland.
Direktör Sten Hellberg, Stockholm.
Direktör Bengt Bernström.

Elias Martin 1806, kat nr 5.
Elias Martin, 1931, kat nr 92.
Liljevalchs, Stockholm, "Elias Martin och hans krets", april-maj 1950, kat nr 355.

Ragnar Hoppe, "Elias Martin" , SAK, 1933, kat nr 131.