31
852556

KARMSTOLAR, ett par, troligen Danmark, 1700-talets slut.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris

Målade och bronserade. Fast stoppad rygg och sits, klädda armlän. Skuren dekor av dukatsnitt och fleuroner. Kannelerade ben. Sitthöjd ca 39 cm.

Förstärkningar i sarg, ryggar med lagningar. Lagningar. Förstärkningar. Slitage.