824734

32. KUNGLIGA HÖRNFÅTÖLJER, ett par, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813).

Gustavianska.

Vitmålade och förgyllda. Rak stoppad rygg, lös stoppad dyna, sargen med dekor av bladstav, raka kannelerade överkragade ben med rosettanfanger. Båda märkta HGK (Kungliga Husgerådskammaren). En märkt 248 och med rödkrita N2. Båda signerade EÖM.

Förstärkningar. Lagningar.

Följerätt
Nej
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK/3 086 - 4 115 EUR
Slutpris (inkl. köparprovision)
28 320 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Kontakta ansvarig katalogiserare

Carl Barkman

Carl Barkman
Chefsspecialist

+46-708-92 19 71
carl.barkman@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto