32
824734

KUNGLIGA HÖRNFÅTÖLJER, ett par, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813). Gustavianska.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 660 - 3 550 EUR
2 810 - 3 740 USD
Klubbat pris
24 000 SEK
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist Fine Art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71

Vitmålade och förgyllda. Rak stoppad rygg, lös stoppad dyna, sargen med dekor av bladstav, raka kannelerade överkragade ben med rosettanfanger. Båda märkta HGK (Kungliga Husgerådskammaren). En märkt 248 och med rödkrita N2. Båda signerade EÖM.

Förstärkningar. Lagningar.