323
850941

VAS, porslin. Transition, 1600-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
532 - 710 EUR
556 - 741 USD
Klubbat pris
19 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Balusterform med dekor i wucaifärger av fiskar i lotusdam. Höjd 19 cm.

Nagg, mynningen lite polerad.

Tilläggslista

Please note the image in the printed version and pdf is lot 322.

Proveniens

Albin Roosval red, "Svenska hem i ord och bilder", årgång XIX, nr 3, 1931.