Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
324
855666

TESERVIS, 17 delar, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
775 - 969 EUR
887 - 1 110 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Dekor i grisaille och guld föreställande buffel i landskap. Bestående av tekanna med lock, tedosa, gräddkanna med lock, fat, skedfat, två skålar, sex koppar med hänkel, fyra koppar utan hänkel, sju tefat.

Sprickor, lagning.

Proveniens

Albin Roosval red, "Svenska hem i ord och bilder", årgång XIX, nr 3, 1931.