324
855666

TESERVIS, 17 delar, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
710 - 887 EUR
741 - 926 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Dekor i grisaille och guld föreställande buffel i landskap. Bestående av tekanna med lock, tedosa, gräddkanna med lock, fat, skedfat, två skålar, sex koppar med hänkel, fyra koppar utan hänkel, sju tefat.

Sprickor, lagning.

Proveniens

Albin Roosval red, "Svenska hem i ord och bilder", årgång XIX, nr 3, 1931.