357
848076

ROCK, broderat siden, höjd 131 cm, Kina sen Qingdynasti (1644-1912).

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Gulrött siden med rika broderier med guldtråd samt smärre mönster med polykromt silke av femkloiga drakar bland moln jagande den brinnande pärlan samt blommor och symboler. Nedtill vågor, det heliga berget och lejonhundar. Senare foder.

Omarbetad. Något slitage, smutsig och blekt, smärre fläckar och skador.

Proveniens

From the Collection of Ove Christian Lunn, Danish Diplomat and Consul General for Denmark in Shanghai 1928-1935. Lunn had an exciting diplomatic career and was posted 1910-18 in Oslo, 1918-24 in San Francisco, 1924-28 Melbourne and then finally Shanghai 1928-35. Unfortunately he died of pneumonia one week after returning to Copenhagen in 1935. His wife, Ruth moved in to a house in Vedbaek, where the objects have been ever since.