358
848071

KJOL, broderat siden, höjd 98 cm (av vilket 80 cm är siden), Kina sen Qingdynasti (1644-1912).

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Sidenvåder i olika färger, några mönstervävda några enkla, med applikationer, tofsar och broderier av blommor, vaser, fjärilar och symboler. Ljusblått sidenfoder.

Hälften saknas. Något slitage och smutsig, smärre fläckar och skador.

Tilläggslista

Storleken minskad.

Proveniens

From the Collection of Ove Christian Lunn, Danish Diplomat and Consul General for Denmark in Shanghai 1928-1935. Lunn had an exciting diplomatic career and was posted 1910-18 in Oslo, 1918-24 in San Francisco, 1924-28 Melbourne and then finally Shanghai 1928-35. Unfortunately he died of pneumonia one week after returning to Copenhagen in 1935. His wife, Ruth moved in to a house in Vedbaek, where the objects have been ever since.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

271. Ernst Billgren, Utan titel.
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK