371
831166

BUDDHA som BARN, brons, sen Mingdynastin/tidig Qingdynasti, 1600-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Med spår av förgyllning och andra pigment, stående på lotuspedestal, en hand pekar uppåt himlen, den andra ned mot jorden, höjd 14,7 cm. Träställ.

Två gamla lagningar, jämt sliten.

Proveniens

Svensk privatsamlare.