372
832786

SHAKYAMUNI BUDDHA, brons. Troligen Mingdynasti/tidig Qing dynasti, 1600-tal.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Sittande i dhyanasana på dubbel lotustron med händerna i bhumisparsamudra och dhyanamudra, bärandes en lång svepande doti över vänstra axeln, ansiktet med allvarligt uttryck, nedslagen blick, välvda ögonbryn lång näsa och svagt leende läppar. Höjd 23 cm.

Fotringen med nagg.

Proveniens

Formerly in the collection of Leodor Levy (1870-1953), collector, solicitor and founder of the firm Lidforss & Levy, also Secretary of the Jewish Community in Stockholm from 1909 onwards. Thence by descent.