Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
373
758227

GUANYIN, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).

Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
24 200 - 29 100 EUR
27 700 - 33 300 USD
Klubbat pris
150 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Gjuten sittande i dhyanasana med högra handen hållandes en gren, den vänstra handen håller en kopp. Klädd i löst hängande rock med blommig bård. Brett meditativt ansikte som ramas in av uppsatt hår med flätor och krona. Mitt i kronan sitter Amitabha Buddha. Höjd 33 cm. Träsockel medföljer.

Slitage. Kronan med skada.

Proveniens

Purchased at antique store in Stockholm in the 1970's by a Swedish Collector.