373
758227

GUANYIN, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).

Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
23 700 - 28 500 EUR
27 100 - 32 600 USD
Klubbat pris
150 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Gjuten sittande i dhyanasana med högra handen hållandes en gren, den vänstra handen håller en kopp. Klädd i löst hängande rock med blommig bård. Brett meditativt ansikte som ramas in av uppsatt hår med flätor och krona. Mitt i kronan sitter Amitabha Buddha. Höjd 33 cm. Träsockel medföljer.

Slitage. Kronan med skada.

Proveniens

Purchased at antique store in Stockholm in the 1970's by a Swedish Collector.