378
832865

GUANYIN, brons. Sen Mingdynasti.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Buddhisattvan sitter i dhyanasana med högra handen hållandes en pilkvist, den vänstra en kopp. Ansiktet har ett allvarligt uttryck, hon har en rikt arbetad krona, mitten krönt av en liten Amitabha Buddha. Höjd 24 cm.

Spår av förgylldning. Kronan skadad. Ett finger med skada.

Proveniens

From the collection of a Swedish businessman and Collector of Oriental Ceramics and Works of Art who passed away in the 1990’s. Thence by descent. Lots from this collection previously sold in these rooms at auction 593.