399
842131

RÖKELSEKAR brons. Sen Ming-tidig Qing, 16/1700-tal.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 740 - 2 620 EUR
1 830 - 2 740 USD
Klubbat pris
38 000 SEK

Med lejonhänklar, undersidan med Xuandes märke, längd 17,5 cm. Diameter mynning 14,2 cm. Höjd 7,5 cm. Vikt 959g.

Slitage, smärre repor.