42
858334

SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 650 - 3 090 EUR
2 760 - 3 220 USD
Klubbat pris
40 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld och bronserad. Rak form med uppsvängt genombrutet krön med dekor av akantusblad och blommor. Liknande nederdel. Fasettslipat delat glas. Höjd 169 cm, bredd 70 cm.

Proveniens

af Klercker-Lewenhauptska samlingarna på Cathrineborg, Sörmland

Svenska Slott och Herresäten, ny samling: Södermanland, Stockholm 1933, Cathrineborg, avbildad sid 6