48
850774

SPEGELLAMPETTER, ett par, rokoko, 1700-talets andra hälft.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 250 - 2 700 EUR
2 370 - 2 850 USD
Klubbat pris
65 000 SEK

Märkta med otydlig hallstämpel. Konturerat slipat glas. Ljusarmar av mässing. Dekor av stiliserad stjärna. Höjd 45 cm.

Bruks- och åldersbetingat slitage. Renoverad. Kompletterad. Anlupet spegelglas. Senare ljusarmar. Senare bronsering.