53
860217

LJUSKRONA Sverige, 1800-tal.

Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
5 730 - 6 690 EUR
6 510 - 7 590 USD
Klubbat pris
LJUSKRONA Sverige, 1800-tal.

För tretton ljus. Mässingsstomme behängd med prismor. Krönande mässingsplymer. Svängda ljusarmar med dekor av akantusblad och fågel. Korgbotten. Höjd 125, diameter 88 cm.

Slitage. Nagg. Krönande palmetter med skador.