61
812193

ASTRONOMISKT GOLVUR, av hovurmakare Johann Joseph Langschwert, Würzburg, circa 1750.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 760 - 11 000 EUR
9 120 - 11 400 USD
Klubbat pris
480 000 SEK
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist Fine Art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71

Fodral fanerat med valnöt sannolikt av Carl Maximilian Mattern eller Benedikt Schlecht. Krön med snidade detaljer. Urtavla av förgylld och försilvrad mässing med visare för timmar, minuter, sekunder, månader, veckodagar, med och utan slag, med och utan melodi samt separat astronomiskurtavla. En visare med infattat fickursverk. Tretton stycken klangskålar. Urtavla märkt "Iohann Ioseph Lang Schwert Wirtzburg". Pendel samt tre stycken lod medföljer. Bredd 78, höjd 245 cm.

Fodral med fanerskador, dekorkompletteringar, lagningar samt torrsprickor.

Proveniens

Swedbank Örebro. Inköpt på 1900-talet i Tyskland.

Klaus Maurice, Die deutsche Räderuhr, band II, nr 858.