61A
858195

GOLVUR, av James Markwick (urmakare i London 1666-1698). London, 1600-talets andra hälft. Barock.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 060 - 8 830 EUR
7 370 - 9 210 USD
Klubbat pris

Fanerat med valnöt, lönn med flera träslag samt delvis färgat ben. Snidat krön. "Skeletturtavla" av mässing märkt "Jacobus Markwick Londini", med datum. Inläggningar av blommor och rosetter i reserver. Höjd 196 cm. Urtavla 25,5 x 25,5 cm. Pendel, två mässingsklädda lod, nyckel och vev medföljer.

Nederdelen kapad och ersatt. Fanerskador och äldre lagningar. Slaget ändrat till spiral. Omarbetad. Kompletterad. Lös trälist.