62
858557

VÄGGPENDYL, av Claes Berg (verksam i Stockholm 1762-1784), Rokoko.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 630 - 3 510 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
75 000 SEK
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist Fine Art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71

Fodral av förgylld brons. Höjd 60 cm, bredd 29 cm. Nyckel och pendel medföljer.

Ett sidoglas med spricka, slitage.

Sigurd Wallin, "Nordiska museets möbler från svenska herremanshem", del II, 1933: jämför väggur fig 798, sid 219, Inv. 191,579
Per Falck m fl, "Tidsfodral", Nordiska museets förlag 1997, se sid 83-90 rörande tillverkningen av svenska fodral av brons.