78
832293

GEORG SIMON WINTER VON ADLERSFLÜGEL, Bellerophon, sive Eques peritus.., Nürnberg Wolfgang Moritz Endter 1678.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Bellerophon sive Eques peritus med Hippiater expertus seu medicina equorum absolutissima. . Första verket med paralell text på latin samt tyska gällande dressyr av hästar. Innehållande 103 stycken gravyrer med olika typ er av dresstekniker och liknande. Numrerade 1-103 samt gravyrer visande olika typer av beslag till hästar såsom lokor och betslar numrerade 1-114. Andra verket med paralell text på latin samt tyska. Beskrivande olika typer av behandlingar för hästar. Vissa av sidorna med gravyrer. 34 x 22 cm.

Slitage. Smärre fläckar. Gulnad. Smärre revor.