77
832765

RESESKILDRINGAR (3 vol), Roger Björnstjernas (1827-1910) Grand Tour 1857-1859. Sammanställd som en bilderbok (scrapbook)

Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
5 320 - 6 210 EUR
5 560 - 6 480 USD
Klubbat pris
80 000 SEK

Sammanlagt 329 bladark med grafiska blad, varav flertalet kolorerade, några kartor samt fotografier över städer, sevärdheter, landskap, konstverk, folkdräkter, olika regementens uniformer med mera. Volym I inleds med en karta över resan, samt med datum och orter som besökts, foto av Roger Björnstjerna samt foto av resekamraten Reuterskiöld, därtill flertalet visitkort. Några få tillägg från senare resor under 1860-talet. Folio (73 x 55 cm).

Bokbanden med slitage, mindre skador och bleknade pärmar. Överlag är de inklistrade bilderna och fotografierna i mycket gott skick och koloreringarna med osedvanligt välbevarade färger, endast ett fåtal med mindre defekter. Bindningen förtärkt och renoverad av ett bokbinderi 1983.

Proveniens

Roger Magnus Eugen Curt Björnstjerna, 1827-1910 (son av Magnus Fredrik Ferdinand, friherre och greve Björnstjerna). Furir och mogenhetsexamen 1845; officersexamen och underlöjtnant vid Svea livgarde 1846; löjtnant 1849; kapten 1857; major och RNS:tOO 1864; RSO 1866; överstelöjtnant 1868; KDDO2gr 1869; RRS:tO2kl 1872; stadsfullmäktig i Stockholm 1872-1888; överste och sekundchef vid Svea livgarde 1873; anställd hos tyske kronprinsen, sedermera kejsar Fredrik I, under dennes vistelse i Stockholm 1873; RPrRÖO2kl 1873; KBadZLo1kl 1881; KSO1kl 1882; KDDO1gr och generalmajor i armén 1886; generalbefälhavare i V. militärdistriktet (från 1 jan 1889 VI militärdistriktet, nu VI arméfördelningen) 1888; KmstkSO 1893; avsked med tillstånd att såsom generalmajor kvarstå i generalitetets reserv 1894; StkDDO 1897; avsked 1910. Ägde först husen nr 21 Drotninggatan samt 15 och 17 Lilla Vattugatan och sedermera nr 21 Floragatan i Stockholm. Första giftet 1862 med friherrinnan Charlotta Maria Cederström (1835-1864). Andra giftet med Märta Martina Charlotta Ankarcrona.

Resan påbörjades i Stockholm den 15 september 1857 och avslutades därstädes den 2 mars 1859. I första volymen finns en karta med själva reserutten och de städer och platser som besöktes, varav huvudragen listas nedan;
15 September 1857: Stockholm
17: Berlin
22: Dresden
26: Prag
28: Wien
6 Oktober: Pest
9: Wien
17: Salzburg
21: München

27: Zürich
31: Genève
27 November: Lausanne
10 Januari 1858: Chellor
3 Februari: Genève
2: Lyon
8: Marseilles
14: Rom
5 Mars: Neapel
13: Pompeji
19: Palermo
26: Neapel
31: Rom
15 April: Florens
28: Turin
30: Milano
1 Maj: Venedig
5: Verona
8: Milano
11: Como, Lugano
14: Luzern
16: Lausanne
2 Juni: Basel
4: Bonn
7: Dover
8: London
24: Richmond
27: Sheffield
30: Edinburgh
7 Juli: Liverpool
8: Birmingham
9: Oxford
10: Blenheim, London
23: Brighton, Dover
24: Brüssel
27: Waterloo
29: Aachen
2 Augusti: Antwerpen
4: Rotterdam
6: Haag
8: Brüssel
12: Paris
15: Fontainbleau
1 Oktober: Chalons
11: Paris
23: Orleans
24: Chambord, Blois
25: Tours
28: Bordeaux
1 November: Bayonne
3: Pau
6: Toulouse
9: Montpelier
12: Avignon
13: Lyon
17: Genève
18: Lausanne
5 Januari 1859: Bern
7: Lausanne
16: Genève
17: Lyon
20: Paris
11 Februari: Bonn
12: Hannover
18: Köpenhamn
19: Helsingborg
22: Jönköping
24: Linköping
1 Mars: Nyköping
2: Stockholm