86A
860954

Johann Christoffer von Haven, bägare, silver, Narva (verksam 1729-1759).

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 630 - 3 070 EUR
2 740 - 3 190 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

Delvis förgylld, med raka sidor, på godronnerad fot, slätt liv med graverat spegelmonogram under adlig krona samt med datering och rysk text. Höjd 17 cm, vikt

Proveniens

Wasslis Glotowa 1750.

Senare tillverkad ask/schatull medföljer.