91
825999

Friedrich Heinrich Klinck, bägare, silver, Stockholm 1734.

Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 110 - 3 550 EUR
3 240 - 3 700 USD
Klubbat pris
35 000 SEK

Delvis förgylld, sexpassformad med räfflad fot, dekor av vågband och graverad bendekor mot mattpunsad fond. Höjd 16,5 cm, vikt 313,5 gram.

Lagning på livet, obetydligt slitage.