92
851630

Jonas Jäderstedt, dryckeskanna, silver, Västerås 1759.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

Delvis förgylld, cylindrisk på svängda voluter med rocailleformade anfanger, slätt liv med stämplad lambrequin. Locket med svängda knäckar. Undertill initialer. Höjd 16 cm, vikt 828 gram.

Obetydligt bruksslitage, ytliga repor.