93
838443

Gustaf Stafhell, fat, silver, Stockholm 1750, rokoko.

Utropspris
50 000 - 55 000 SEK
4 410 - 4 850 EUR
4 600 - 5 060 USD
Klubbat pris

Runt, profilerat med räfflad kant, brättet med graverat alliansvapen för ätterna Cardevac Marquis d'Havricourt och Languet de Cergy under krona. Undertill graverad lodangivelse 79 1/2 lo. samt senare fransk mästarstämpel och invetariemärkning. Diameter 33,5 cm, vikt 1.025 gram.

Bruksslitage.

Proveniens

Graverat vapen för Louis Cardevac, Marquis d'Havricourt och hans hustru Antoinette Barbonne Thérèse Languet de Cergy.

Louis de Cardevac var diplomat och Frankrikes sändebud i Sverige från 1749 till 1762.