112
885993

Ferdinand Preiss

(Tyskland, 1882-1943)
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
8 870 - 13 300 EUR
9 260 - 13 900 USD
Klubbat pris
90 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Ferdinand Preiss
(Tyskland, 1882-1943)

skulptur "The Torch Dancer", Frankrike ca 1925.

Elfenben och patinerad brons, fasettslipad sockel av onyx, signerad F.PREISS. Höjd 39 cm.

Ena facklan avbruten, samt liten bit i nederdel saknas på den.

Proveniens

Stadsfullmäktiges ordförande Emil Olsson, Malmö (1883-1925), därefter i arv inom familjen.