12
852018

Edvin Öhrström

(Sverige, 1906-1994)
Edvin öhrström, skulptur, två delar "kristallisk komposition", lindshammars glasbruk, 1960-tal.

skulptur, två delar "Kristallisk Komposition", Lindshammars Glasbruk, 1960-tal.

Gjuten grön glasmassa, monterade på var sin järnsockel, en signerad 2/7 ÖHRSTRÖM, den andra sockeln märkt med etikett "KRISTALLISK KOMPOSITION EDVIN ÖHRSTRÖM". En höjd 55 cm, bredd 41 cm, djup 14,5 cm, en höjd 54,5 cm, bredd 40 cm, djup 17 cm.

Kantnagg och liten stötskada.

Utropspris:

20 000 - 25 000 SEK

2 081 - 2 601 EUR

Klubbat pris:
44 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 77