897696

125. AXEL EINAR HJORTH, bord "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.

Betsad och oljad furu, korsformat underrede, rund skiva, diameter 59 cm, höjd 50 cm.

Smärre slitage.

Följerätt
Nej
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK / 2 081 - 3 122 EUR
Klubbat pris
38 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Christian Björk, Thomas Ekström, Eric Ericson, "Axel-Einar Hjorth - Möbelarkitekt", Signum 2009. Modellen avbildad sid 131.

Övrigt

Modellen formgiven år 1932.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Camilla Behrer

Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto