897696

125. AXEL EINAR HJORTH, bord "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.

Betsad och oljad furu, korsformat underrede, rund skiva, diameter 59 cm, höjd 50 cm.

Smärre slitage.

Följerätt
Nej
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK/2 081 - 3 122 EUR
Klubbat pris
38 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Christian Björk, Thomas Ekström, Eric Ericson, "Axel-Einar Hjorth - Möbelarkitekt", Signum 2009. Modellen avbildad sid 131.

Övrigt

Modellen formgiven år 1932.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Camilla Behrer

Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto