896784

135. AXEL EINAR HJORTH, bord "Mora", Nordiska Kompaniet 1930, beställare Stockholmsutställningen 1930.

Ovalt, bemålad och snidad furu, skiva med räfflad kant bemålad i krakelerat grått och ockra, svart ben, räfflad fot i svart och krakelerat ockra, märkt med metallbricka NORDISKA KOMPANIET R 34552 - 15 3 30. Längd 50 cm, bredd 36 cm, höjd 60,5 cm.

Slitage och färgbortfall.

Följerätt
Nej
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK/4 162 - 5 203 EUR
Klubbat pris
320 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Övrigt

Axel Einar Hjorths ritning till bordet finns i NK-liggaren i Nordiska Museets arkiv och är daterat 20/12 1929.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Eva Seeman

Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 31
eva.seeman@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto