896784

135. AXEL EINAR HJORTH, bord "Mora", Nordiska Kompaniet 1930, beställare Stockholmsutställningen 1930.

Ovalt, bemålad och snidad furu, skiva med räfflad kant bemålad i krakelerat grått och ockra, svart ben, räfflad fot i svart och krakelerat ockra, märkt med metallbricka NORDISKA KOMPANIET R 34552 - 15 3 30. Längd 50 cm, bredd 36 cm, höjd 60,5 cm.

Slitage och färgbortfall.

Följerätt
Nej
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK / 4 162 - 5 203 EUR
Klubbat pris
320 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Övrigt

Axel Einar Hjorths ritning till bordet finns i NK-liggaren i Nordiska Museets arkiv och är daterat 20/12 1929.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Eva Seeman

Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 31
eva.seeman@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto