137
860080

ESTRID ERICSON, peruansk brännvinsfisk, Firma Svenskt Tenn 1920-tal.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 850 - 2 320 USD
Klubbat pris
18 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Ostämplat tenn, ögon av glas, geometriska mässingsinläggningar. Längd 26 cm, bredd 16 cm.

Slitage.

Proveniens

Elsa Gullberg (1886-1984), en svensk textilpionjär och inredare. År 1927 startade Gullberg sitt företag "Elsa Gullbergs Textil och Inredningar AB".

Hedqvist/Jacobson/von Gerber, "Modernt Svenskt Tenn", Stockholm 2004, se en variant sid 29.

Modellen formgiven vid 1920-talets mitt och är inspirerad av en modell i keramik på Etnografiska museet, Stockholm.