882737

138. ANNA PETRUS, spegel, tenn, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1929, variant av modell 322.

Rektangulär med krönande lejon i kraftig relief, stämplad med änglamärket Stockholm C8, 56 x 38,5 cm.

Krönet med senare lödning.

Följerätt
Nej
Utropspris
200 000 - 225 000 SEK/20 811 - 23 413 EUR
Slutpris (inkl. köparprovision)
416 500 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Monica Eriksson, "Svenskt tenn från Svenskt Tenn", uppsats vid Stockholms universitet 1985, sid 58, bild 33, se interiörbild från butiken vid Strandvägen 1927, sid 79, bild 52, interiörbild från butiken vid Strandvägen i början av 1930-talet, spegeln hänger till vänster om hörnet på bilden.
Hedvig Hedqvist, Rikard Jacobson & Jan von Gerber, "Modernt Svenskt Tenn", Atlantis 2004, variant av spegeln avbildad sid 26: "Tennspegeln i tjugotalsbarock har en koppling till Ernst Spoléns möbler för Stockholms stadshus. Den är en av Anna Petrus första modeller för Svenskt Tenn."
Marie Rehnberg, "Anna Petrus Skulptör och Industrikonstnär", Bokförlaget Signum 2009. Sid 96, 100.

Övrigt

Anna Petrus (1886-1949), skulptör, grafiker och konsthantverkare, formgav en mängd föremål i gjutjärn till Näfveqvarns Bruk som visades på världsutställningen i Paris 1925. Mellan åren 1926-28 etablerades samarbetet med Estrid Ericson vid firma Svenskt Tenn, vilket resulterade i flera produkter, såsom bläckhorn, vaser, skålar, bokstöd, speglar och sigill i kraftfull relief där lejonet blev hennes särskilda attribut som tennkonstnär.
Familjen Lyttkens hade i sin ägo en variant på spegeln utförd i patinerad gips.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Eva Seeman

Eva Seeman
Ansvarig specialist Design & Modernt Konsthantverk

+46 8-614 08 31
eva.seeman@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto