860080

137. ESTRID ERICSON, peruansk brännvinsfisk, Firma Svenskt Tenn 1920-tal.

Ostämplat tenn, ögon av glas, geometriska mässingsinläggningar. Längd 26 cm, bredd 16 cm.

Slitage.

Följerätt
Nej
Proveniens

Elsa Gullberg (1886-1984), en svensk textilpionjär och inredare. År 1927 startade Gullberg sitt företag "Elsa Gullbergs Textil och Inredningar AB".

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK/2 081 - 2 601 EUR
Klubbat pris
18 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Hedqvist/Jacobson/von Gerber, "Modernt Svenskt Tenn", Stockholm 2004, se en variant sid 29.

Övrigt

Modellen formgiven vid 1920-talets mitt och är inspirerad av en modell i keramik på Etnografiska museet, Stockholm.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Eva Seeman

Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 31
eva.seeman@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto