846234

139. ALVAR ANDERSSON, Hyresgästernas Möbelaffär sannolikt, bord, Stockholm 1930.

Svartlackerat underrede med tenninläggningar, tennskiva med graverad dekor av Stockholmsvy. Diameter 65 cm, höjd 62.

Slitage, repor.

Följerätt
Nej
Proveniens

Gåva 1930 som femtioårspresent till nuvarande ägares morfar.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK/4 162 - 6 244 EUR
Klubbat pris
50 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Övrigt

ALVAR ANDERSSON.
Möbelarkitekt, anställd på Hyresgästernas Möbelaffärs ritkontor 1927-32,
Arbetade hos David Blomberg AB 1932-38.
Lärare under några terminer på Bostudio i Göteborg.
Anställd på AB Ferdinand Lundqvist & Co:s ritkontor 1940-44.
Chef för AB Svenska kontorsmöbelindustriers (Aski) ritkontor 1944-49 och 1950-52
Egen konsulterande verksamhet i Stockholm. Andersson medverkade vid ett flertal utställningar, några i Svenska Slöjdföreningens regi. Han ritade även möbler för Stockholms Stads Hantverkslotteri.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Eva Seeman

Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 31
eva.seeman@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto