140
894792

Hjalmar Jackson

(Sverige, 1888-1956)
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 870 - 11 100 EUR
9 360 - 11 700 USD
Klubbat pris
700 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Hjalmar Jackson
(Sverige, 1888-1956)

skrivbord/biblioteksbord, Stockholm ca 1934.

Skivan av ebenholts med snidad, geometrisk dekor, benställning av päron, rundad sarg med två lådor, benen med kannelyrer, brännmärkt HJJ. Längd 180 cm, bredd 70 cm, höjd 74 cm.

Smärre fläckar och slitage.

Anna Sofia Tarukoski, Carl Malmsten Centrum för Träteknik & Design, Linköpings Tekniska Högskola, uppsats, "Snickarmästare Hjalmar Jackson", Juni 2007. Se möblerna avbildade sid 50, fig. 61. Ursprungligen avbildade i "Tidskrift för Snickeri och Möbelkonst", år 1934.
Bukowskis Moderna auktion 566, våren 2012, jfr katalognr 499, samma modell men med inläggningar av ben och palisander, signerad Hjalmar Jackson.