140
894792
Hjalmar Jackson
(1888-1956)

skrivbord/biblioteksbord, Stockholm ca 1934.

Skivan av ebenholts med snidad, geometrisk dekor, benställning av päron, rundad sarg med två lådor, benen med kannelyrer, brännmärkt HJJ. Längd 180 cm, bredd 70 cm, höjd 74 cm.

Smärre fläckar och slitage.

Utropspris:

100 000 - 125 000 SEK

10 406 - 13 007 EUR

Klubbat pris:
700 000 SEK

Anna Sofia Tarukoski, Carl Malmsten Centrum för Träteknik & Design, Linköpings Tekniska Högskola, uppsats, "Snickarmästare Hjalmar Jackson", Juni 2007. Se möblerna avbildade sid 50, fig. 61. Ursprungligen avbildade i "Tidskrift för Snickeri och Möbelkonst", år 1934.
Bukowskis Moderna auktion 566, våren 2012, jfr katalognr 499, samma modell men med inläggningar av ben och palisander, signerad Hjalmar Jackson.

Kontakta specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 31