894792

140. HJALMAR JACKSON, skrivbord/biblioteksbord, Stockholm ca 1934.

Skivan av ebenholts med snidad, geometrisk dekor, benställning av päron, rundad sarg med två lådor, benen med kannelyrer, brännmärkt HJJ. Längd 180 cm, bredd 70 cm, höjd 74 cm.

Smärre fläckar och slitage.

Följerätt
Nej
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK / 10 406 - 13 007 EUR
Klubbat pris
700 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Anna Sofia Tarukoski, Carl Malmsten Centrum för Träteknik & Design, Linköpings Tekniska Högskola, uppsats, "Snickarmästare Hjalmar Jackson", Juni 2007. Se möblerna avbildade sid 50, fig. 61. Ursprungligen avbildade i "Tidskrift för Snickeri och Möbelkonst", år 1934.
Bukowskis Moderna auktion 566, våren 2012, jfr katalognr 499, samma modell men med inläggningar av ben och palisander, signerad Hjalmar Jackson.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Eva Seeman

Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 31
eva.seeman@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto