Kan inte nå servern
142
867151

Josef Frank

(Österrike, 1885-1967)
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
17 700 - 22 200 EUR
18 500 - 23 100 USD
Klubbat pris
400 000 SEK
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Eva Seeman
Stockholm
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Josef Frank
(Österrike, 1885-1967)

skåp, tapetserat med Sydenham Edwards handkolorerade botaniska gravyrer, Firma Svenskt Tenn, sannolikt 1950-tal.

Mahogny, skåpets dörrar och sidor tapetserade med engelska botaniska, handkolorerade gravyrer ur Sydenham Edwards "The Botanical Register", James Ridgway & Sons, London, 1800-tal, inredning med tre lösa hyllor. Mått 120 x 41 cm, höjd 130 cm.
Modellen är känd sedan Josef Franks första år i Sverige. Redan i Wien ritade Frank emellertid liknande skåp för sin firma Haus & Garten, på Hofmobiliendepot finns ett snarlikt skåp som är klätt med textil.
Jämför även Bukowskis Moderna auktion 569, hösten 2012, nr 485.
Josef Franks klädda skåp har haft olika typer av yta, ibland tyg, målat tyg eller matelasserat tyg, skinnklädsel eller det som kom att bli vanligast, planscher ur framför allt "Lindmans Flora". Carl Lindman utgav Bilder ur Nordens flora med första upplagan 1901-1905, baserat på de gamla kopparplåtarna till Johan Wilhelm Palmstruchs Svensk Botanik.
Sannolikt var det genom samarbetet Estrid Ericson som Josef Frank kom att använda sig av de botaniska planscher som de tapetserade skåpen med. Planschverken köptes in antikvariskt i runt om i Stockholm och kunderna kunde sedan välja vilket utförande de önskade.
Detta utförande med Sydenham Edwards planscher är sannolikt unikt. Nyckel finns.

Obetydligt slitage.

Litteratur

Åke H Huldt (red), "Konsthantverk och hemslöjd i Sverige 1930-1940", Uppsala 1941, samma modell av skåp men chintzklätt finns avbildat sid 377 (just det skåpet såldes på Bukowskis Moderna auktion 569 år 2012, katalognummer 485).

Övrig information

Modellen känd sedan Josef Franks första år i Sverige. Redan i Wien ritade Frank emellertid liknande skåp för sin firma Haus & Garten, på Hofmobiliendepot finns ett snarlikt skåp som är klätt med textil.
Jämför även Bukowskis Moderna auktion 569, hösten 2012, nr 485.
Josef Franks skåp har haft olika typer av yta, ibland tyg, målat tyg eller matelasserat tyg, skinnklädsel eller det som kom att bli vanligast, planscher ur framför allt "Lindmans Flora". Carl Lindman utgav Bilder ur Nordens flora med första upplagan 1901-1905, baserat på de gamla kopparplåtarna till Johan Wilhelm Palmstruchs Svensk Botanik.
Sannolikt var det genom samarbetet Estrid Ericson som Josef Frank kom att använda sig av de botaniska planscher som de tapetserade skåpen med. Planschverken köptes in antikvariskt i runt om i Stockholm och kunderna kunde sedan välja vilket utförande de önskade.
Detta utförande med Sydenham Edwards planscher är sannolikt unikt.

Formgivare

Josef Frank föddes i Österrike och studerade arkitektur i Wien. Som arkitekt arbetade han med egnahemsområden, villor och flerfamiljshus. 1925 startade han den egna inredningsfirman Haus und Garten tillsammans med två arkitektkollegor. I samband med nazisternas frammarsch utvandrade han till Sverige och anställdes 1934 på Firma Svenskt Tenn. Efter andra världskrigets utbrott tvingades Josef Frank, som kom från en judisk familj, i exil i New York. På Svenskt Tenn kom han under fyra decennier sätta sin prägel på sortimentet; särskilt vad gäller möbler och tygtryck.

Läs mer