160A
862976

Hans-Agne Jakobsson

(Sverige, 1919-2009)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 080 - 1 350 EUR
1 140 - 1 420 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Hans-Agne Jakobsson
(Sverige, 1919-2009)

vägglampor, ett par, "Estrella V-258", Markaryd, sannolikt 1960-tal

Mässing med två ljuspunkter vardera, dekor av gultonat glas på mässingsstänger. Etikettmärkta. Höjd ca 48 cm, bredd ca 27 cm.

Slitage. Ej funktionstestade. Flertalet nagg.