17
893857

Vicke Lindstrand

(Sverige, 1904-1983)
Vicke lindstrand, vas "vinter", kosta 1950-tal.

vas "Vinter", Kosta 1950-tal.

Oval, underfång med dekor av stiliserat träd i svart och vitt mot blåtonad fond. Signerad Kosta LH 1802. Höjd 19,5 cm.

Utropspris:

15 000 - 20 000 SEK

1 561 - 2 081 EUR

Klubbat pris:
28 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 69