18
895597

Vicke Lindstrand

(Sverige, 1904-1983)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
732 - 915 EUR
774 - 968 USD
Klubbat pris
14 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Vicke Lindstrand
(Sverige, 1904-1983)

vas, Kosta 1950-tal.

Fyrsidig, blått och brunt underfång med geometrisk dekor, signerad LINDSTRAND KOSTA U.1083 Höjd 18,5 cm.

Liten ojämnhet vid mynningen.

Tilläggslista

A tiny polished spot at the rim.

Formgivare

Vicke (Viktor) Lindstrand, glaskonstnär, illustratör, textilkonstnär och keramisk formgivare. Han var verksam vid Orrefors 1928-41, där han formgav glas i klassiska former med graverad dekor, till Stockholmsutställningen 1930 visades en liten serie målat, figurativt glas. Under 1930-talets kom det graverade och optikblåsta glaset med kraftfulla figurer. Inför världsutställningen i Paris 1937 började man arbeta med ett mer tjockväggigt glas och Lindstrand kom därmed att förnya graalglaset, han arbetade tillsammans med Edvin Öhrström fram det tjockväggiga arielglaset, som var en ny teknik. Vicke Lindstrand var sedan konstnärlig ledare vid Upsala-Ekeby 1942-50, därefter verksam som konstnärlig ledare vid Kosta glasbruk 1950-73 där han formgav fantasifullt både servis- som konstglas.