195
909614

BOK, KATALOGER, 4 ST. OCH BROSCHYRER, 2 ST. om Märta Måås-Fjetterström och verkstaden i Båstad.

Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
177 - 265 EUR
184 - 276 USD
Klubbat pris
2 400 SEK

Bok: Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968. Kataloger:
Svensk-Franska Konstgalleriet: Mattor och Draperier komponerade av Märta Måås-Fjetterström - Skulptur, Stockholm 1942; Svensk-Franska Konstgalleriet: Märta Måås-Fjetterström - Mattor och Draperier, Stockholm 1945; Mattor Vävnader, Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson, Marianne Richter, Ann-Mari Forsberg, Barbro Sprinchorn, Stockholm 1960-tal; Nationalmusei utställningskatalog 308: verkstad Måås-Fjetterström, Stockholm 1967. Broschyrer: Små Vävnader från Märta Måås-Fjetterström; Märta Måås-Fjetterströms textila konst.

Något slitage, fläckar, skador.

Proveniens

Stig och Lorna Arvidson, Saltsjöbaden; sedan Calle Arvidson.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

301. Erik Jeor, "Dadel Doom".
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK